Jak dokáže tepelné čerpadlo vzduch–voda účinně získat teplo ze vzduchu?

Lámete si hlavu s tím, jak doopravdy a účinně získává tepelné čerpadlo vzduch – voda teplo jen tak ze vzduchu? A to i při teplotách přesahujících klidně i -25 °C.? Přečtěte si jak jednoduše a efektivně funguje princip tepelného čerpadla vzduch – voda.

Tepelné čerpadlo vzduch-voda získává teplo z okolního vzduchu. Jak? Ventilátorem nasává vzduch z okolí přes venkovní výměník. Nasátý vzduch poté ohřívá kapalinu (chladivo) s nízkou teplotou varu, která obíhá uvnitř výměníku. Chladivo se díky tomu začne zahřívat a tím pádem také odpařovat. Následnou páru nasaje kompresor, který ji prudce stlačí. Díky vysokému tlaku vzniká ještě vyšší teplota, a to 80-90 °C. Tato teplota následně ohřívá vodu v topení a tím i váš dům. Vysokým tlakem se pára opět promění v kapalinu a celý proces se neustále opakuje. Co když ale dojde na hluboké mrazy? Čtěte dál.

Tepelné čerpadlo vzduch–voda DAIKIN ELTOZ stavby Opava

Dokáže tepelné čerpadlo vyrobit teplo i v třeskutých mrazech?

Odpověď je jednoznačně ano. Jak? Už víte, že v tepelných čerpadlech proudí nemrznoucí kapalina s velmi nízkou teplotou varu. Když je například venku -20 °C, kapalina uvnitř musí být ještě chladnější. To znamená, že její teplota musí být například -25 °C. Takže se i při tak nízké teplotě dokáže mrazivým vzduchem z venku „ohřát“ o celých 5 °C, při kterých se už kapalina dokáže vypařit.

Následně je pára rychle stlačena, takže se teplota předávána vodě ve Vašem radiátoru ještě znásobí. Díky tomu dokáže tepelné čerpadlo vytápět Váš dům i ve velkých mrazech. Aby vše správně fungovalo, je uvnitř každého tepelného čerpadla pomocný elektrický systém, který čerpadlu dopomáhá vytápět na vyšší teplotu

Tepelné čerpadlo vzduch–voda ELTOZ stavby Opava DAIKIN

Uvažujete o tepelném čerpadlu vzduch – voda i pro Vaši domácnost? Pošlete nám nezávaznou poptávku. Nejpozději do jednoho pracovního dne Vás kontaktuje náš odborník na tepelná čerpadla Lukáš. Pomůže Vám vybrat ideální řešení pro váš domov, postará se o objednání i nainstalování tepelného čerpadla.

Tip pro Vás

Věděli jste, že můžete na tepelné čerpadlo získat dotace v maximální výši až 200.000 Kč? Podívejte se, jak dotace získat.