Jak funguje tepelné čerpadlo
vzduch – voda?

V dnešní době využívá tepelné čerpadlo čím dál více lidí, jako jeden z nejefektivnějších a nejúspornějších způsobů vytápění domu vůbec. Navíc jsou tepelná čerpadla mimořádně šetrná k životnímu prostředí. Málokdo ale ví, jakým způsobem tepelné čerpadlo funguje. Jak to tedy doopravdy je?

Tepelné čerpadlo DAIKIN – venkovní jednotka

Výměna tepla mezi venkovním a vnitřním prostředím

Tepelné čerpadlo je technologie pracující na principu přečerpávání tepelné energie z venkovního prostředí do vnitřního. To znamená, že získává teplo ze vzduchu a předává jej do vody ve Vašem radiátoru, podlahovém topení nebo do boileru.

Funguje to podobně jako lednice

Přenos této tepelné energie zprostředkovávají tepelné výměníky, které podobně jako u lednice, slouží k přenosu tepla a chladu. V případě lednice vytváříme chlad uvnitř a vedlejším produktem je teplo, které lednice vydává do prostoru. U tepelného čerpadla je to přesně obráceně. Teplo získané ze vzduchu jde dovnitř tepelného čerpadla a do topné soustavy Vašeho domu. Vedlejším produktem je chlad, který tepelné čerpadlo odbourává zpátky do vzduchu mimo dům. Jak ale dochází k předávání tepla?

Jak dochází k předávání tepla?

Tento přenos je umožněn díky chladivu, které proudí mezi tepelnými výměníky čerpadla. Aby bylo prostředí v domě teplejší než venku, má tepelné čerpadlo dále kompresor a expanzní ventil. Tyto části napomáhají zvyšování a snižování tlaku chladiva v soustavě.

Celé to probíhá tak, že kompresor stlačuje vzduchem ohřáté chladivo, které proudí do tepelného výměníku neboli kondenzátoru. Zahřáté chladivo se stlačí a tím se ještě více zahřeje, takže předá maximum získaného tepla do Vaší topné soustavy. Díky vysokému tlaku chladivo zároveň zkapalní (zkondenzuje). Poté pomocí expanzního ventilu chladivo sníží tlak a jde do tepelného výměníku studené zóny, neboli výparníku, kde se chladivo vypařuje na plyn a vylučuje chlad mimo dům.

Následně se celý proces neustále opakuje. Takže se nemusíte o nic starat a máte jistotu, že vytápíte ekologicky, výhodně, efektivně a úsporně.

Zeptejte se na cokoli, rádi Vám pomůžeme

Nezískali jste odpovědi na všechny Vaše otázky? Kontaktujte nás pomocí nezávazného poptávkového formuláře. Zodpovíme jakýkoli Váš dotaz nebo Vám pomůžeme s výběrem, dodáním a instalací ideálního tepelného čerpadla pro Váš dům.

Tip pro Vás

Přečtěte si, jak má probíhat správná instalace tepelného čerpadla, aby Vám vydrželo co nejdéle a efektivně vytápělo při minimální spotřebě za energie.